Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ

Aktualności

 

Zaproszenie do udziału w procesji Bożego Ciała...

1. W Uroczystość Najświętszej Trójcy kończy się okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Dziś O godz. 15.00 koronka do Bożego Miłosierdzia. Po mszy św. o 15.15 zakończenie Nabożeństw Majowych.

2. W liturgii w tym tygodniu wspominamy: w poniedziałek – św. Justyna męczennika, w środę – św. męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy, w piątek św. Bonifacego.

3. W czwartek Uroczystość Bożego Ciała. Poniżej zaproszenie Ks. Kardynała na procesję centralną z Wawelu i na Rynek Główny.

4. W Parafii św. Floriana, wracamy do starej tradycji, Procesji Kleparskiej, która odbywała się w niedzielę Oktawy Bożego Ciała. Z tej racji, że w czwartek, w Boże Ciało wielu z nas będzie na procesji Centralnej w Rynku Głównym, dlatego w naszym kościele nie będzie już procesji po południu jak w poprzednich latach, ale przeniesiemy procesje na niedzielę 7 czerwca. Tak, więc za tydzień w naszej bazylice będzie uroczysta Msza św. o godz. 11.00 po przewodnictwem Ks. dra Andrzeja Scąbra, który w tym roku obchodzi srebrny Jubileusz, 25-lecie kapłaństwa. Przed Mszą św. dostojnemu Jubilatowi złożymy życzenia i gratulacje. Po Mszy św. będzie procesja do czterech ołtarzy z Najświętszym Sakramentem ulicami parafii, jak w poprzednich latach: ul. św. Filipa, ul. Krótką, Krzywą, przez Rynek Kleparski, ul Paderewskiego, pl. Matejki i ul. Kurniki i na plac kościelny. Zapraszamy do licznego udziału wszystkich parafian: Zgromadzenia Zakonne, Strażaków, Kolejarzy i tych, którzy związani są z naszą bazyliką. Zapraszamy asysty do niesienia feretronów, sztandarów, zapraszamy także dzieci do sypania kwiatów… Pamiętajmy, że udział w Procesji Bożego Ciała jest publicznym wyznaniem naszej wiary i uwielbieniem Chrystusa Eucharystycznego.

5. W oktawie Bożego Ciała po wieczornej Mszy św. każdego dnia, od piątku, będzie procesją wokół Kościoła. Zapraszamy asysty, ministrantów i dzieci.

6. W tym tygodniu I piątek i I sobota miesiąca czerwca. Msze św. wotywne jak zwykle, w piątek o 8.00 i 18.30, dodatkowa o godz. 17.30 a w sobotę rano o godz. 8.00. Na tę Mszę Św. zapraszamy rodziny oczekujące na narodzenie dziecka.
W piątek okazja do spowiedzi rano do 9.30 oraz wieczorem od godz. 17.00.

7. Do chorych w domu z sakramentami św. udajemy się w sobotę 6 czerwca. Adresy prosimy zgłaszać w zakrystii lub w kancelarii.

8. W sobotę 6 czerwca jest Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę do Częstochowy. Z naszej parafii jedziemy autobusem, wyjazd w sobotę o godz. 7.00 rano, sprzed Kościoła.

9. Ks. Jarosław Chlebda, nasz wikariusz, w tym tygodniu, w czwartek będzie świętował 10 rocznice Święceń Kapłańskich. Otaczamy Go modlitwą i życzymy Bożego Błogosławieństwa na dalsze lata życia kapłańskiego.

10. Wszystkim życzymy dobrej niedzieli i obfitych darów Bożych do dawania świadectwa wiary w tych najbliższych dniach…. Szczęść Boże.


Zaproszenie do udziału w procesji Bożego Ciała

Drodzy Bracia i Siostry, pragnę zwrócić się do Was z zaproszeniem do udziału w centralnej procesji Bożego Ciała, która odbędzie się 4 czerwca br.

Wyjdziemy z Najświętszym Sakramentem na ulice i place królewskiego Miasta Krakowa, aby wyznać naszą wiarę i prosić Zbawiciela o Jego błogosławieństwo.

Procesja rozpocznie się o godz. 9.00 Mszą św. sprawowaną na dziedzińcu przed Katedrą Wawelską, po czym drogą królewską przejdzie na Krakowski Rynek. Zatrzymując się przy kolejnych czterech ołtarzach zbudowanych obok kościołów: św. Idziego, świętych Apostołów Piotra i Pawła, św. Wojciecha i przy Bazylice Mariackiej, będziemy rozważać Słowo Boże i modlić się w intencjach szczególnie dzisiaj ważnych i aktualnych.

Oczekując na rozpoczęcie Roku Świętego Miłosierdzia, chcemy prosić o dar miłosiernej miłości Boga dla nas i świata całego. W Roku Życia Konsekrowanego będziemy dziękować za dar takiej posługi w Kościele i prosić Jezusa Najwyższego Kapłana, o nowe powołania kapłańskie w Kościele Krakowskim. Naszą modlitwą chcemy również objąć małżeństwa i rodziny, a także młodzież i wszelkie podejmowane działania duchowe i organizacyjne, związane ze Światowymi Dniami Młodzieży, które już w przyszłym roku odbędą się w Krakowie.

Nie zabraknie także modlitwy, w intencji Ojczyzny i wszystkich jej trudnych spraw, zanoszonych przez wstawiennictwo świętych i błogosławionych naszego Miasta.

Po zakończeniu procesji, przed Bazyliką Mariacką, zostanie odprawiona Msza św., zwłaszcza dla tych, którzy nie mogli w Niej uczestniczyć na wzgórzu wawelskim.

Proszę, aby w procesji Bożego Ciała uczestniczyły reprezentacje wszystkich krakowskich parafii wraz ze swoimi Księżmi Proboszczami i Rektorami kościołów, asysty procesyjne, zgromadzenia zakonne żeńskie i męskie, bractwa, stowarzyszenia, wspólnoty, wojsko, ludzie nauki i kultury, władze miejskie i samorządowe, szkoły katolickie, młodzież.

Zapraszając wszystkich do udziału w procesji Bożego Ciała, z serca Wam błogosławię.


+ Stanisław kard. Dziwisz
Metropolita Arcybiskup Krakowski

 

Losowe cytaty

Panie Jezu, dziękuję Ci za wszystkie dary, którymi nas obdarzasz, za Twą opatrzność, która nad nami czuwa. Proszę, doprowadź nas do Swojego Królestwa, a tu na ziemi, racz Panie nadal zajmować się wszystkimi naszymi sprawami, naszymi radościami i problemami. Jezu kocham Ciebie, Jezu ufam Tobie. Twoja wola niech się stanie tak na ziemi jak i w Niebie, teraz, zawsze i na wieki wieków. Amen.